Liezēres pagastā realizēta neformālā izglītības programma pieaugušajiem “Finanšu drošības pamati: Kā nosargāt savu naudu un atpazīt finanšu krāpniekus”

iesūtīts: 2024.09.30 15:42
Ar saukli “Esi gudrāks par krāpnieku!” Liezēres pagasta bibliotēkā noslēgušās mācības deviņiem Liezēres pagasta pieaugušajiem neformālā izglītības programmā “Finanšu drošības pamati: Kā nosargāt savu naudu un atpazīt finanšu krāpniekus”. Tas ir 2.modulis no programmas "Kļūsti par naudas pratēju!", kuru izstrādājusi Latvijas Banka sadarbībā ar Eiropas Savienības Erasmus+ programmas projektu “Nacionālie koordinatori dalības pieaugušo izglītībā veicināšanai Latvijā” Nr. 101144108-NCLV2024-2025-ERASMUS-EDU-2023-AL-AGENDA-IBA.

Nedēļas garumā, no 2024.gada 23.septembra līdz 27.septembrim, interesenti iepazinās ar tēmām: 1.Krāpnieciski telefona zvani, īsziņas un e-pasti; 2.Romantiskā krāpšana. Krāpšana ar ziņu par mantojumu; 3.Naudas mūlis. Krāpnieciski darba piedāvājumi; 4.Investīciju krāpšana. Kredītu krāpšana; 5.Droši pirkumi internetā. Loteriju krāpšana; 6. Apkopojums par krāpšanas veidiem.

Kā atzīst visi pieaugušie, pēc mācībām tika gūta būtiska izpratne par dažādiem finanšu krāpniecības veidiem, to pazīmēm un izplatītākajām krāpšanas metodēm, kas ir nozīmīgas  zināšanas visām iedzīvotāju grupām Latvijā, neatkarīgi no vecuma vai sociālā statusa. Ļoti svarīgi, ka dalībnieki apguva digitālās drošības pamatprincipus, iemācoties izmantot drošas paroles, autentifikācijas rīkus un rūpēties par savu datu aizsardzību interneta vidē. Tika attīstīta prasme kritiski izvērtēt nepazīstamus zvanus, e-pasta vēstules un piedāvājumus, kas palīdzēja identificēt potenciāli krāpnieciskus mēģinājumus.  Apmācībās tika izmantotas dažādas mācību metodes un organizatoriskie paņēmieni, tostarp prezentācijas, diskusijas, testi, audio un video materiāli u.c.

Astra Vagele uzskata, ka “šīs zināšanas ir vajadzīgas, jo digitalizācijas laikmets pieprasa uzlabot savas prasmes ik uz soļa. Tēmas aktuālas, diskusijās noskaidrojās, ka gandrīz visi kaut reizi ir saskārušies ar krāpniekiem, tāpēc ir ļoti labi, ja ir skaidrs, kā rīkoties, ja esi nonācis krīzes situācijā. Būtiskākais ir uzdrošināties pielietot iegūtās zināšanas, dalīties ar savu ģimeni, īpaši jauniešiem, kas ir viena no riska grupām”.

Savukārt Dace Madalāne uzsver, “programma lietderīga. Daudziem jaunums bija par naudas mūļiem. Mūsdienu paaudze visu vēlas uzreiz un daudz, tāpēc ir svarīgi viņus izglītot. Ja neieklausās skolotājos, varbūt ieklausīsies savos vecākos, ja vien vecāki būs izglītoti par šīm tēmām. Savā ziņā ir jābūt ne tikai zinošam finanšu pratībā, bet arī psiholoģiski gatavam risināt problēmsituācijas, ja esi kļuvis par krāpnieku upuri”.

Irīda Mizuka: “Vairāk vēlētos tīri praktisku situāciju, piemēru, ar iespēju pamēģināt, kas notiek, ja atver saites, kuras tālāk noved pie neprognozējamām sekām (demo versijā). Mazai grupai programmas realizācijai par lielu stundu skaits.”

Paldies visām iesaistītajām pusēm par veiksmīgi realizēto neformālās izglītības programmu!

Informāciju sagatavoja projekta koordinatore - Madonas novada Centrālās administrācijas Izglītības pārvaldes izglītības darba speciāliste Jolanta Pabērza

Pārsūti Draugiem.lv Pārsūti Facebook Pārsūti Twitter Pārsūti LinkedIn
© 2008-2024 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes · Piekļūstamības paziņojums